Přednášky

Přednášet může každý. Nocí chceme hlavně pomoct všem mladým lidem, kteří mají co nabídnout, ale bojí se, nebo neví, jak na to. Takže bez ohledu na svoje skills, si neváhej zaregistrovat přednášku a ukázat, co v tobě je. Se samotnou přípravou Ti rádi pomůžeme.

Proč chci být nejlepší aneb jak mohou být ambice toxické
Přednášející: Georgia Hejduková
Mít ambice a chtít něčeho dosáhnout je skvělá věc, nicméně zamýšlíme se někdy dostatečně nad tím, co je může způsobovat? Co když je za nimi, kromě chuti objevovat a vzdělávat se i snaha vyhovět požadavkům jiných či umlčet hlasy ve vlastní hlavě, že nejsem dostatečně hodnotný člověk? V přednášce si na příbězích ukážeme, jak se může na ambicích projevit trauma a jak uniknout ze začarovaného kruhu jeho důsledků.
Čína aneb démon který ještě neukázal rohy
Přednášející: Tadeáš Soukup
Zájemce kompletně provedu současnou největší hrozbou demokratického světa Čínou. Ekonomický gigant který se nezastaví před ničím aby se mohl stát super mocností. Jeho chapadla již zasahují až do Evropy. Co s tím ? Osvětlím politiku Číny v kontextu války na Ukrajině. Pokusím se s publikem vést diskuzi o budoucnosti této země a co to bude znamenat pro nás.
Aktivní prokrastinace
Přednášející: Julie Müllerová
Ztrácíš čas nicneděláním a štve tě to? Na mé přednášce zjistíš, proč prokrastinuješ, a že prokrastinovat se dá i aktivně. Možná se ti zdá, že si slova ,,prokrastinace" a ,,aktivní" protiřečí, ale věř mi, že ve spojení je to efektivní forma odpočinku. Dám ti zkrátka pár tipů, jak se nepředřít a přitom mít dobrý pocit, že děláš něco užitečného.
10 věcí, které bych chtěl vědět, než jsem začal psát knihu
Přednášející: Adam Štěpán
Přemýšlel jsi někdy nad tím, že napíšeš knihu? Ano? A pustil ses do toho? Jak ses při psaní cítil? Je to fuška, já vím. Been there, done that. Na mojí přednášce se proto společně podíváme na proces psaní knihy, od začátku do konce. Představíme si překážky, které se ti můžou postavit do cesty, a strategie, které ti můžou pomoct je překonat. Hlavně tě ale chci trochu povzbudit – protože každý z nás má příběh, kterému stojí za to naslouchat.
Minecraft - hra která mi změnila život
Přednášející: Magdaléna Fialová
Neseď pořád u toho počítače! Věta, kterou už od svých rodičů neslýchám, protože Minecraft se stal mým velkým zdrojem financí a jazykových zkušeností. Chcete se dozvědět jak se mohla hra, primárně určená pro děti, stát mou prací a místem, kde jsem se naučila anglicky a německy? Ukážu vám, jak najít v počítačových hrách zkušenosti marketingu, obchodu i komunikace.
Má české školství budoucnost a jak bychom měli v příštích letech učit?
Přednášející: Vít Kalisz
Naše školství je v krizi a v příštích letech nebudeme jen diskutovat o jeho další podobě, budeme bojovat o jeho samotné přežití. Žijeme v úžasně rychlé době. Před 15 lety neexistovaly smartphony a akorát se rodila sociální síť Facebook, před 30 lety lidé běžně používali zlaté stránky. To je tlak, se kterým se naše školství vypořádává jen velmi těžce. Přičteme-li stávající krize - COVID, válečné uprchlíky z Ukrajiny, legislativní tlaky, ... - nezbývá nám než přemýšlet, jestli je tento tlak vůbec ještě únosný. Na přednášce budeme společně přemýšlet nad tím, co a jak vlastně chceme a budeme v příštích letech učit.
Jak na Erasmus+ ?
Přednášející: Helena Pechová
Chceš na Erasmus vyrazit už na střední, ale nevíš, jak na to? Od toho jsme tady my! Na této přednášce se dozvíš, jaký je rozdíl mezi výměnou mládeže a tréninkovým kurzem i co tě takový výjezd může naučit. A třešnička na dortu? Tyto výjezdy jsou skoro celé zdarma. Společně s Klárkou Halouzkovou ti nasdílíme své zkušenosti a přidáme tipy, kde takové příležitosti hledat nebo co napsat do motivačního dopisu. Přednáška je přínosná nejen pro středoškoláky, ale i vysokoškoláky a další mladé lidi, protože pro výjezd není podmínkou být studentem.
Hypnóza je vlastně docela cool
Přednášející: Jakub Hampl
Psychologický fenomén, který je velmi často nepochopen jak v pop-kultuře, tak i ve společnosti. Povíme si, co to Hypnóza vůbec je, k čemu je dobrá, vyvrátíme o ní obecně rozšířené mýty, vycestujeme za jejím použitím v daleké i nedaleké minulosti a pokud zbyde čas, třeba si ji i vyzkoušíme.
Proč latina není mrtvý jazyk
Přednášející: Lukáš Hladík
Často se říká, že latina je mrtvý jazyk. Já zastávám názoru, že latina spíše než mrtvolu připomíná starou moudrou babičku, od které se máme stále co přiučit. Odvíjí si od ní původ mnoho evropských jazyků, skýtá myšlenky antických filosofů a je zachována v medicínské terminologii. Kde dále latinu můžeme nalézt a proč latině ještě neodzvonil konec, se budete moci dozvědět právě na této přednášce. Budu se na Vás těšit! Latina est lingua immortalis.
Co nevíte o studiu architektury
Přednášející: David Ryba
Rok 1919 – ve Španělsku se otevírá metro, Irsko vyhlašuje nezávislost, uskutečňuje se první přelet Atlantiku, Libušín je povýšen na město a po 20 letech fungování Vysokého učení technického v Brně se také zakládá Fakulta architektury a pozemního stavitelství. Tato novorenesanční budova vypadá zvenku vcelku normálně, zevnitř je ale až po její valbový krov napěchovaná bizarnostmi, kterým lze sotva věřit. Ostatně, o tom se budete již brzy moct přesvědčit sami.
Irsko, smaragdový ostrov plný příležitostí
Přednášející: Pavlína Skudová
Guinness, svatý Patrik, Dublin se spoustě lidem vybaví, když se řekne Irsko. Ale já vám ukážu, že je to mnohem více. Jak se žije, studuje, pracuje a mnohem více vám ukážu na této přednášce. Třeba zjistíte, že Irsko opravdu stojí za návštěvu i v jiné dny než je 17. 3.
Minimálně půlku z vás tohle zaujme
Přednášející: Radek Hegenbart
Popovídáme si něco o půlkách a jejich (ano, je více druhů) vágních definicích. Ukážeme si, jak se liší různé jazyky a proč je zrovna ten náš tak– Koukneme si i na to, proč konkrétně TY a člověk, na kterého sis teď vzpomněl mluvíte nepřesně, spoléháte na inteligenci a znalosti ostatních, nenávidíte štěňátka a taky na to, proč je to špatně. Nebo není??
Bezpečnost a její překonávání
Přednášející: Vojta Pšenák
Proč si zamknout počítač, jak jít zadarmo na koncert a proč si pořídit oranžovou vestu - zdánlivě nesouvisející otázky, na které vám odpovím v prvních 3 minutách přednášky. Pak vám povím víc o tom, jak se chovat bezpečně nejen ve virtuálním světě, proč je dobré bezpečnost narušovat a jak to můžete dělat i vy.
Umíš improvizovat?
Přednášející: Ondra Zábran
Během hodiny tě proklepneme jak zvládáš improvizovat a přednášet nad tématem, které předem nebudeš znát.
Metoda Monte Carlo
Přednášející: Dominik Beck
Jak mohu vypočítat nevypočitatelné? A může mi pomoci náhoda? Náhoda, jak o ní uvažuje stejnojmenná matematická teorie, se zcela vymyká tomu, jak náhodu běžně chápeme, tedy jako něco neuchopitelného. Matematická náhoda je však náhoda deterministická, čili predikovatelná, měřitelná a vypočítatelná, a dlí tedy kdesi na půl cesty mezi předurčeností a chaosem. Ve světě plném nejistoty se tak náhoda stala jeho jedinou jistotou – díky náhodě například pojišťovny dopředu vědí s maximální přesností, kolik se v daný rok stane pojistných událostí a kolik je to bude stát, ačkoli se ještě nic z toho nestalo. Výsledky abstraktní teorie pravděpodobnosti jsou sice exaktní, ale kvůli extenzivnímu teoretickému backgroundu často nepřístupné značné části širší veřejnosti, postrádající intuici a důraz na jakoukoliv improvizaci při matematickém problemsolvingu. Ukážeme si proto, jak můžeme zjistit jistoty o světě pomocí generování náhody počítačem jednoduše numericky, a demonstrujeme na konkrétních příkladech, u nichž byste nevěřili, že by se kdy daly spočítat, že je možné jejich řešení alespoň odhadnout pomocí jedné z nejsilnějších metod numerické teorie náhody, a totiž metody Monte Carlo. Řešení úloh budu ukazovat v Excelu (popř. v programovacím jazyce Python pokud na to bude čas).
Indoor farming
Přednášející: Ivan Anikin
Přednáška o indoor farmingu pomocí hydroponie a jiných efektivních technik. Zmíníme benefity a nedostatky tohoto řešení a dozvíte to se o tom, jak můžete jíst zdravě a šetřit životní prostředí i vy. Nebo se zapojit a pomoct takovým způsobem ošťastnit mnoho jiných.
Podnikej už na střední! Klíčové kompetence budoucnosti
Přednášející: Šárka Dvořáčková
Tvoříme podnikavé Česko, zní heslo programu Soutěž & Podnikej. Patříš i ty do komunity mladých aktivních lidí? Objev nové příležitosti a inspiruj se příběhy absolventů programu. Zástupkyně Nadačního fondu vzdělávání a podnikání a čerstvá matutantka Šárka se v přednášce podělí o zkušenosti ze střední školy i soutěže samotné. Poví ti, jaké klíčové kompetence si odnesla a proč zážitek pokládá za důležitý pro vlastní budoucnost.
Nebojte se vlastního strachu
Přednášející: Emma Babáková
Všichni moc dobře známe ten nepříjemný pocit, kdy nám v žilách proudí čirý strach a najednou nemůžeme ovládat svoje tělo. Nazvala bych to „normální” strach. Existuje ale i strach „nenormální”? Jak to všechno funguje? Budu se nadosmrti bát pavouků? Nebo snad jednou přijde spása shůry? Nauč se, jak nakládat s vlastním strachem.
AP zkoušky: prestiž, ale za jakou cenu?
Přednášející: Michaela Holotňáková
Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste se do některého z předmětů chtěli ponořit hlouběji? Přípravné kurzy k AP zkouškám jsou k tomu ideální. Ale není to jen tak. Pobavíme se spolu o kladech a záporech kurzů a zkoušek a hodím vám pár tipů a triků, na co se při přípravě zaměřit. Ne vždy je to totiž jednoduché skloubit se školou a dalšími aktivitami.
Ať je pro tebe studium růžovou zenovou zahrádkou
Přednášející: Barbora Dolenská
Každý z nás zažívá při (nejen) studiu krizové chvíle plné stresu a vnitřní nepohody. Jo, rozhodně i my! Nenechme si od stresu šlapat na hlavu a pojďme se pobavit o různých možnostech jeho zvládání, a to ať už se jedná o řešení stresu ze školy nebo třeba z náročnější brigády.
Rezne nám kód aneb základy Rustu
Přednášející: Richard Tichý
Podíváme se na základy Rustu, jeho rozdíly od ostatních jazyků, proč má smysl ho používat a kde ho vlastně využít.
Jak získat startupovou investici? Přednáška + Q&A od VC investora
Přednášející: Matouš Paleček
Zajímá vás svět podnikání? Přemýšlíte o založení vlastního startupů? Trápí vás nezodpovězené otázky? Přijďte na interaktivní přednášku pořádanou profesionálním VC investorem pracujícím pro startupový fond spravující téměř jednu miliardu korun. Na konci bude čas na Q&A.
Studentská participace a její důležitost
Přednášející: Jan Gondek
Co to je studentská participace a proč je tak důležitá? Možná jste již na své studentské dráze zaznamenali nějaké studentské spolky, které se snaží sdružovat studenty. Některé méně, některé více úspěšné. Ve své prezentaci se ti pokusím představit, jaké jsou v Čr v oblasti participace příležitosti a proč by ses měl zapojit i ty!
Situace míní, fotograf mění
Přednášející: Petra Tomášková
Vylepšit si pihovatou pleť pomocí instagramového filtru nebo si zúžit stehna ve Photoshopu není žádné velké haló. Dělá to dnes kdekdo. Co když ale zmanipulovaná fotografie zahýbe světovými dějinami anebo dokáže dokonale převézt a ovlivnit masu lidí? Možná vám otevřu oči a zjistíte, že i s těmi nejikoničtějšími snímky si jejich autoři trochu pohráli.